يکتا فايل بهترين وبسايت دانلود فايل

آشنایی با چاپگر ها و ویژگیهای آنها

تبلیغات
آشنایی-با-چاپگر-ها-و-ویژگیهای-آنها

مقالعه درباره آشنایی با چاپگر ها و ویژگیهای آنها

چاپگر از متداولترین دستگاههای خروجی در کامپیوتر
است که از آن بمنظور چاپ اطلاعات استفاده می شود . کاربران کامپیوتر صرفنظر
از نوع استفاده ، ممکن است در مقاطع زمانی خاصی نیازمند استفاده از چاپگر باشند.
چاپگرها دارای انواع متفاوتی می باشند. چاپگرهای جوهر افشان،لیزری تک رنگ و لیزری
رنگی ، سه گروه عمده از چاپگرهای موجود می باشند. هر یک از چاپگرها ( از چاپگرهای
جوهر افشان تا چاپگرهای لیزری ) دارای طراحی منحصربفرد خود بوده و بمنظور اهداف و
کاربردهای خاصی ، طراحی شده اند .

آشنایی با چاپگر ها و ویژگیهای آنها
 جایگاه
چاپگر

در زمان انتخاب یک چاپگر ، اکثر متقاضیان علاوه بر در نظر گرفتن قیمت ، به پارامترهای دیگری نظیر سرعت و کیفیت نیز دقت داشته و تصمیم آنان برخاسته از توازن بین پارامترهای فوق ، می باشد . تولید کنندگان با ارائه چاپگرهای پیشرفته و تغییر در مدل های قبلی خود ، سعی در جلب رضایت مشتریان می نمایند .چاپگرهای جوهر افشان با امکان اتصال به دوربین های دیجتال ، تحولی بزرگ را در زمینه چاپ تصاویر ایجاد نموده اند. در مواردیکه از جوهر و کاغذ مخصوص چاپ تصاویر در چاپگرهای جوهر افشان استفاده گردد ، تصاویر چاپ شده دارای کیفیت بسیار بالائی خواهند بود.کیفیت چاپ در چاپگرهای لیزری تک رنگ ، یکی از نکات مهم و برجسته این نوع از چاپگرها محسوب می گردد. با توجه به امکانات ارائه شده توسط این نوع از چاپگرها نظیر حافظه وسینی محل استقرار کاغذ ، می توان از آنان در مواردیکه حجم عملیات چاپ بالا باشد،استفاده نمود. از چاپگرهای لیزری رنگی می توان بمنظور چاپ متن و تصاویر با کیفیت و سرعت مناسب ، استفاده نمود. بموازات کاهش قیمت چاپگرهای لیزری رنگی ، تعداد بیشتری از کاربران تمایل به استفاده و بکارگیری این نوع چاپگرها را پیدا نموده اند .[1][1]

آشنایی با چاپگر ها و انواع و
ویژگی های آنها

]این دستگاهها به دستگاههای کپی سخت یا Hard Copy معروفند . چاپگر ها انواع و اقسام گوناگونی دارند که به بررسی چند
نمونه از آنها می پردازیم.

چاپگرهای ضربه ای

اصول کار این چاپگر های بر
اساس ضربه ای است که روی نواری رنگی زده می شود پس یک شکل روی کاغذ ایجاد می شود.
چاپگر های زیر از این دسته چاپگر ها هستند.

چاپگرهای سوزنی

در این نوع چاپگر ها علائم
توسط نقطه های کوچکی به نام Dot حاصل می شود که این نقاط توسط سوزن نازکی به نام Pin برخورد با نوار رنگی و انتقال رنگ بر روی کاغذ به وجود می آید.
این چاپگر ها با سر و صدای زیادی کار خود را انجام می دهند و سرعت آنه به طور
متوسط 300 کاراکتر در ثانیه است . چاپگرهای مدل LQ-100 ، LO1170 ، LQ300 از کارخانه Epson از این دسته هستند و هر چه تعداد سوزنها بیشتر باشد چاپگر می
تواند تصاویر ظریف تری را

تولید کند و مطمئناً گرانتر خواهد بود.

چاپگر حروفی (آفتابگردان)

در این چاپگر ها تمام علائم و
اعداد به صورت برجسته بر روی یک گوی قرار دارند. هر گاه علامتی می خواهید چاپ شود
این علامت در جلوی هد چاپگر قرار می گیرد پس با ضربه این علامت روی کاغذ چاپ می
شود.

این چاپگر ها بسیار شبیه
دستگاه های ماشین نویسی است . سرعت آنها بین 10 تا 90 کاراکتر در ثانیه است.

چاپگرهای غیر ضربه ای

گونه ای از چاپگر ها هستند که
عملیات مکانیکی مانند ضربه در آنها وجود ندارد و دارای سر و صدای کمتری هستند اما
معمولاً گرانتر بوده و با تکنولوژی بالاتری ساخته می شوند. بطور کلی این چاپگر ها
بر اساس پاشیدن جوهر یا حرارت یا لیزر کار می کنند. حال به بررسی مهمترین آنها می
پردازیم

چاپگر های جوهر افشان

در این چاپگرها مخازن جوهری
وجود دارد . جوهر با فشار از روزنه هایی خارج می شود و روی کاغذ پاشیده می شود
بدین ترتیب شکل مورد نظر روی کاغذ نقش می بندد. کیفیت این چاپگر های بالاست و این
چاپگرها بدون سر و صدا کار می کنند . این نوع چاپگر های برای کارهای نقاشی و
گرافیکی بسیار مناسب هستند. باید روزنه های کوچک که عمل پاشیدن رنگ را انجام می
دهند خشک شوند و باید در نگهداری این چاپگر ها دقت لازم را کرد. یک راه برای رفع
این اشکال این است که هر چند وقت یک بار اجباراً یک تصویر یا متن کوچک را چاپ کرد.

چاپگرهای حرارتی

کاغذ این چاپگر های مخصوص می
باشد. بر روی همه این چاپگرها سوزنهایی وجود دارد. با گرم شدن سوزنها تغییرات
شیمیایی روی کاغذ که جنس مخصوصی دارند حاصل می شود. نگهداری کاغذ این چاپگر های
مشکل است زیرا در اثر گرما یا زمانهای طولانی رنگ کاغذ های عوض می شود و شاید
علائم و اعداد چاپ شده دیگر قابل رویت نباشند.

چاپگرهای لیزری

طرز کار این چاپگر های مانند
دستگاه فتوکپی است. در ابتدا کاغذ توسط نور لیزر که با سرعت روشن و خاموش می شود
انرژی داده می شود حال به نسبت انرژی های قرار گرفته روی کاغذ پودر یا مایع در
آنجا قرار می گیرد و در نهایت تصویر نهایی بر روی کاغذ پدید می آید.

این چاپگر های بدلیل کیفیت بالا و قیمت مناسب و طرز استفاده ساده از بهترین چاپگرها به شمار می رود. [2][2]

ویژگی ها ی مهم یک چاپگر

آشنایی با چاپگر ها و ویژگیهای آنها
از مهمترین ویژگی های مرتبط با چاپگر ، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

سرعت : افزایش سرعت چاپگرها یکی از مهمترین عوامل حضور موفقیت آمیز در صحنه رقابت تجاری بین تولید کنندگان است . تعداد صفحاتی را که یک چاپگر می تواند در واحد زمان( دقیقه ) چاپ نماید ، همواره مورد نظر تولید کنندگان بمنظور افزایش توان رقابتی محصولات تولیدی خود و پاسخگوئی به نیاز متقاضیان می باشد. سرعتی که تولیدکنندگان بر روی آن متمرکز و آن را بعنوان یکی از شاخص های چاپگرهای تولیدی خود عنوان می نمایند ، صرفا" به چاپ اسناد متنی ساده و یا سرعت چاپ در حالت پیش نویس ، مربوط می گردد( مدت زمان ارسال اطلاعات از کامپیوتر برای چاپگر در محاسبات اعلام شده ، لحاظ نمی گردد ) . سرعت اعلام شده توسط تولید کنندگان با آن چیزی که در عمل محقق می گردد ، در برخی حالات دو و یا سه مرتبه (در بعضی موارد بیش از دو و یا سه مرتبه ) بیشتر بوده و عملا" در زمان چاپ به محدوده و میزان اعلام شده نمی رسد.مثلا" در بررسی انجام شده بر روی تعدادی از چاپگرهای جوهر افشان که تولید کنندگان سرعت آنان را در حالت چاپ متن ، بین 2 / 5 تا 21 صفحه در دقیقه(ppm ) اعلام کرده بودند ، در عمل سرعت بین 9 / 1 تا 2 / 7 صفحه در دقیقه ، محقق شده است . در وضعیتی مشابه در مواردیکه تولید کنندگان سرعت چاپ تصاویر را بین 2 / 2 تا 15 صفحه در دقیقه عنوان نموده بودند درعمل وبا توجه به تست های انجام شده،محدوده فوق به 5 / 0 تا 5 /1 تنزل پیدا کرده بود. وضعیت فوق مختص چاپگرهای جوهر افشان نبوده و در رابطه با چاپگرهای لیزری تک رنگ و رنگی نیز صدق می کند.در بررسی انجام شده بر روی تعدادی از چاپگرهای لیزری تک رنگ ، سرعت بین 10 تا 18 صفحه در دقیقه در عمل برای چاپ متن ، محقق شده است . سرعت فوق ، بین یک تا سه مرتبه کمتر از تعداد صفحاتی است که توسط تولید کنندگان اعلام می شود وضعیت فوق در چاپگرهای لیزر رنگی و در هنگام چاپ تصاویر بدتر نیز می شود . مثلا" در چاپگرهای لیزری رنگی سرعت چاپ تصاویر بین 1 تا 3 صفحه در دقیقه بوده و این میزان 8 مرتبه کمتر از آن چیزی است که تولید کنندگان در آگهی های تبلیغاتی خود اعلام می نمایند .

کیفیت چاپ : تقریبا" تمامی چاپگرهای لیزری رنگی و تک رنگ، متن را با بالاترین کیفیت و سرعت چاپ می نمایند. چاپگرهای لیزرزی رنگی ، نمودارهای رنگی و تصاویر گرافیکی دو بعدی را بخوبی چاپ می نمایند،ولی کیفیت عکس های چاپ شده توسط آنان ، قابل قیاس با چاپگرهای جوهر افشان نمی باشد.(در صورت استفاده از کاغذهای مخصوص گلاسه بهمراه چاپگرهای جوهر افشان ، کیفیت چاپ تصاویر وضعیت بمراتب مطلوبتری را پیدا خواهد کرد ) . کیفیت چاپ متن در اکثر چاپگرهای جوهر افشان مشابه چاپگرهای لیزری نبوده و در برخی موارد تشخیص یک متن با جزئیات واضح بر روی تصاویر ، مشکل می باشد.

دقت چاپ : چاپگرهای جوهر افشان معمولا" دارای حداکثر دقت 2400 در 1200 نقطه در اینچ (dpi) می باشند. دقت چاپ در چاپگرهای جدید جوهر افشان به مرز 4800 در 1200 نقطه در اینچ رسیده است. .بهترین روش بمنظور بررسی کیفیت چاپ یک چاپگر ، مشاهده نمونه خروجی تولیده شده توسط آن است . چاپگرهای لیزر تک رنگ ، معمولا" دارای دقتی بین 600 در 600 یا 1200 در 1200 نقطه در اینچ می باشند . وضعیت فوق در چاپگرهای لیزر رنگی به 1200 در 1200 و یا 2400 ر 2400 نقطه در اینچ ، می رسد . دقت فوق ، برای چاپ متون و تصاویر گرافیکی ساده بسیار مناسب می باشد .

قیمت چاپ هر صفحه: قیمت کارتریج در چاپگرهای جوهر افشان بالا می باشد. قیمت تولید کنندگان برای کارتریج های سه رنگ ، بین 21 تا 38 دلار و برای جوهرهای مشکی تک رنگ 12 تا 34 دلار می باشد. معمولا" کارتریج هائی که دارای قیمت مناسبتری می باشند از جوهر کمتر استفاده می نمایند. هر کارتریج قادر به چاپ 300 تا 800 صفحه می باشد . لازم است در زمان انتخاب چاپگرهای جوهر افشان، قیمت تمام شده هر صفحه تک رنگ و رنگی را محاسبه کرده و از آن بعنوان یک پارامتر در تصمیم گیری استفاده گردد .بیشتر تولید کنندگان استفاده از کارتریج های با کیفیت بالا را توصیه می نمایند.قیمت کارتریج های فوق از کارتریج های معمولی کمی گرانتر بوده ولی حجم جوهر استفاده شده در آنان دوبرابر است . بدیهی است در چنین مواردی قیمت تمام شده چاپ یک صفحه کاهش پیدا خواهد کرد . تولید کنندگانی مانند Canon،‌Epson و HP کارتریج هایی را وارد بازار کرده اند که هر رنگ دارای کارتریج اختصاصی خود می باشد ( در مقابل استفاده از یک کارتریج برای تمامی رنگ ها ) . قیمت کارتریج ها ی فوق نسبت به کارتریج های معمولی اندکی بیشتر است .چاپگرهای لیزر رنگی از یک تونر کارتریج جداگانه برای هر رنگ استفاده می نمایند. در بررسی اولیه بنظر می آید با توجه به قیمت بالای کارتریج این نوع چاپگرها ، قیمت تمام شده چاپ هر صفحه بیشتر از چاپگرهای جوهر افشان باشد، ولی چون هر کارتریج در این نوع از چاپگرها قادر به چاپ 6000 تا 12000 صفحه می باشد ، قیمت تمام شده چاپ یک صفحه در آنان پایین تر از چاپگرهای جوهر افشان خواهد بود.

امکانات : تقریباً تمامی چاپگرهای جوهر افشان، امکانات یکسانی را ارائه و دارای حداقل حافظه ( بافر) می باشند . چاپگرهای فوق دارای امکانات لازم بمنظور اتصال به شبکه نمی باشند. تعدادی اندک از تولید کنندگان ، اقدام به ارائه چاپگرهای جوهر افشان با کاربرد تجاری نموده که دارای امکانات بیشتر نظیر :حافظه بیشتر ، امکان اتصال به شبکه و سینی اختیاری محل قرار دادن کاغذ می باشند . چاپگرهای لیزری معمولا" دارای امکانات بیشتری نسبت به چاپگرهای جوهر افشان می باشند. چاپگرهای لیزری تک رنگ ، قادر به نگهداری 150 تا 700 برگ می باشند ( مقدار فوق در چاپگرهای لیزر تک رنگ حرفه ای ، 600 برگ است) . چاپگرهای لیزری رنگی، قادر به نگهداری 200 تا 1200 برگ را دارا می باشند. بر روی این چاپگرها امکان نصب سینی کاغذ بمنظور افزایش تعداد کاغذها تا 5000 برگ نیز وجود دارد. اکثر چاپگرهای لیزری ،دارای حداقل 8MB  حافظه( بافر) می باشند.افزایش میزان حافظه چاپگر،امکان چاپ همزمان تعداد صفحات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد . میزان حافظه چاپگر برای کاربرانی که حجم عملیات چاپ آنان بالا می باشد ، 32 مگابایت پیشنهاد می گردد .

چاپ عکس : برخی از چاپگرهای جوهر افشانی که قابلیت چاپ عکس را دارا می باشند از یک پورت اختصاصی USB ، بمنظور اتصال مستقیم چاپگر به دوربین دیجیتالی استفاده می نمایند. با استفاده ازپورت فوق ، دوربین دیجیتال به چاپگر متصل و امکان ارسال تصاویر انتخابی برای چاپگر فراهم می گردد( ضرورتی به استفاده از کامپیوتر وجود ندارد ) . با استفاده از چاپگرهای جوهر افشان و بکارگیری مناسب کاعذهای مخصوص چاپ عکس ، می توان کیفیت چاپ تصاویر را در مقیاس بالائی افزایش داد . [3][3]
مبانی چاپگرهای ليزری

آشنایی با چاپگر ها و ویژگیهای آنها
استفاده از الکتريسيته ساکن در تکنولوژی چاپگرهای
ليزری، يکی از اصول مهم و اوليه  است . الکتريسيته ساکن يک شارژ الکتريکی است که
توسط اشياء عايق ايجاد می گردد. بدن انسان نمونه ای در اين زمينه بوده که می تواند
باعث ايجاد الکتريسيته ساکن گردد. انرژی حاصل از الکتريسيته ساکن باعث ايجاد
چسبندگی بين اشياء می گردد. ( نظير لباس های داخل يک ماشين خشک کن ). رعد و برق
حاصل از يک ابر صاعقه دار نيز حامل الکتريسيته ساکن بوده که مسير ابر تا زمين را
طی خواهد کرد. شکل زير عناصر اصلی يک چاپگر ليزری را نشان می دهد

چاپگر ليزری از پديده فوق بعنوان يک نوع " چسب
موقت " استفاده می نمايد.  هسته اساسی سيستم فوق ، دستگاهی با نام "
نورپذير" (Photoreceptor) است . ماهيت فيزيکی دستگاه فوق، يک استوانه و يا يک سيلندر است.
دستگاه فوق از مواد هادی نور تشکيل شده که توسط کوانتوم نور تخليه می گردند. در
ابتدا ، استوانه يک شارژ مثبت را از طريق يک سيم حامل جريان الکتريکی (Corona Wire)
، پيدا می کند . همزمان با چرخش استوانه ، چاپگر يک پرتو نور ليزری نازک را بر سطح
استوانه بمنظور تخليه الکتريکی بخش مربوطه ، می تاباند. در ادامه ليزر حروف و
تصاير را  بر سطح استوانه خواهد نوشت .( يک الگو از
شارژ الکتريکی ) . سيستم فوق می تواند با شارژ معکوس هم کار نمايد، در اين حالت يک
شارژ الکترواستاتيک مثبت بر روی يک شارژ منفی بعنوان زمينه در نظر گرفته خواهد شد.  شکل زير استوانه چاپگر ليزری را نشان می
دهد.

پس از عملکرد الگوی موردنظر ، چاپگر سطح استوانه را  با گرد جوهر ( پودر مشکی رنگ با کيفيت
مناسب ) شارژ شده مثبت، می پوشاند. با توجه با اينکه پودر فوق دارای شارژ مثبت است
، تونر به ناحيه تخليه شده استوانه ( بار منفی ) چسبانده می گردد.( در اين حالت
شارژ زمينه مثبت نخواهد شد ) . عمليات فوق مشابه نوشتن بر روی سودا و چسباندن آن
بر روی سطح مورد نظر است .

پس از چسباندن پودر مورد نظر ، استوانه  حول يک کاغذ می چرخد .قبل از اينکه کاغذ
زير استوانه قرار بگيرد ، يک شارژ منفی توسط سيم انتقالی Corona
به آن داده می شود. شارژ فوق بمراتب قويتر از شارژ منفی الکترواستاتيک مربوط به
تصوير بوده و کاغذ قادر به رها کردن پودر مربوطه خواهد بود. همزمان با حرکت کاغذ
(با سرعت معادل استوانه)  بر روی کاغذ تصوير مربوطه درج خواهد شد. بمنظور
ممانعت از چسبيدن کاغذ به استوانه ، بلافاصله پس از درج تصويرعمليات تخليه شارژ
توسط يک سيم Detac corona انجام خواهد شد.  

درنهايت ، چاپگر کاغذ را از بين يک Fuser
( يک زوج غلتک گرم ) عبور  داده می شود. در حين انجام فرآيند فوق، گردجوهر
پاشيده شده  در کاغذ تنيده می گردد. غلتک ها باعث حرکت
کاغذ به سمت سينی خروجی خواهند شد. Fuser باعث گرم شدن کاغذ نيز
خواهد شد بهمين دليل زمانيکه کاغذ از چاپگر خارج می گردد ، داغ است .

چه عاملی باعث می شود که کاغذ سوزانده نگردد؟
مهمترين عامل سرعت است . سرعت حرکت کاغذ توسط غلتک ها بگونه ای خواهد بود که باعث
عدم سوختگی کاغذ خواهد شد. 

پس از ريختن پودر بر روی کاغذ ، سطح استوانه تحت
تاثير يک لامپ تخليه قرار می گيرد. اين لامپ روشن تمام سطح  "نور پذير"  استوانه را تحت تاثير قرار داده و تصاوير
الکتريکی را پاک خواهد کرد. در ادامه سطح استوانه توسط سيم شارژ Corna
تحت تاثير شارژ مثبت قرار می گيرد.

کنترل کننده

قبل از انجام هر گونه عمليات توسط  چاپگر ليزری ، می بايست صفحه حاوی داده در اختيار آن قرار گرفته و در ادامه در رابطه با نحوه ايجاد خروجی مورد نظر تصميم گيری می گردد. عمليات فوق بر عهده کنترل کننده چاپگر خواهد بود.  کنترل کننده چاپگر بعنوان برد اصلی چاپگر ليزری ايفای وظيفه می نمايد. کنترل کننده فوق از طريق يک پورت ارتباطی نظير : پورت موازی و يا پورت USB با کامپيوتر ارتباط  برقرار می نمايد. در صورتيکه چاپگر به چندين کامپيوتر متصل باشد ، کاربران  متفاوت  قادر به ارسال درخواست های چاپ خود خواهند بود. در اين حالت کنترل کننده ، هر يک از درخواست های واصله را بصورت جداگانه پردازش خواهد کرد. شکل زير پورت های متفاوت يک چاپگر ليزری را نشان می دهد.

بمنظور گفتمان بين کنترل کننده و کامپيوتر ، می
بايست آنها با يک زبان مشترک صحبت نمايند. در چاپگرهای اوليه ، کامپيوتر يک نوع
فايل متنی خاص را بهمراه مجموعه ای از کدهای اطلاعاتی برای چاپگر ارسال می کرد. با
توجه به ماهيت  چاپگرهای اوليه و محدوديت فونت های موجود ،
روش  فوق بخوبی تامين کننده نيازهای اطلاعاتی
چاپگر بود. امروزه از صدها نوع فونت استفاده می گردد.بدين منظور لازم است که
اطلاعات مورد نياز چاپگر با استفاده از يک زبان پيشرفته در اختيار آن گذاشته شود.  متداولترين زبانهای موجود در اين زمينه  زبان PCL)Printer Command Language)
مربوط به شرکت هيولت پاکارد و " پوست اسکريپت " مربوط به Adobe
است . زبانهای فوق برای تشريح صفحه از يک نوع بردار استفاده می نمايند. بردار فوق
مقادير رياضی از اشکال geometric می باشند. ( بصورت مجموعه ای
از نقاط نخواهد بود ) چاپگر بردار را اخذ و در ادامه آن را به يک صفحه bitmap
تبديل می نمايد.

برخی از چاپگرها از يک دستگاه اينترفيش گرافيکی GDI)Graphical device interface) در عوض PCL استناندارد، استفاده می
نمايند. درسيستم فوق ، کامپيوتر بردار مربوط به نقاط را خود ايجاد می نمايد، بدين
ترتيب کنترل کننده پردازشی در اين زمينه را انجام نداده و صرفا" دستورالعمل
های نقاط را برای ليزر ارسال می نمايد. در اغلب چاپگرهای ليزری ، کنترل کننده می
بايست عمليات مربوط به سازماندهی داده های دريافتی از کامپيوتر را خود انجام دهد.
اطلاعات فوق شامل : دستورات مربوط به نوع عمليات ، نوع کاغذ ، نحوه برخورد با فونت
ها و ... است . کنترل کننده بمنظور انجام عمليات مربوطه بطرز صحيح می بايست
اطلاعات فوق را با اولويت درست دريافت نمايد.

آشنایی با چاپگر ها و ویژگیهای آنها
پس از سازماندهی داده ها ، کنترل کننده  عمليات آماده سازی صفحه را آغاز خواهد کرد.
تنظيم حاشيه ها ی متن ، سازماندهی کلمات و استقرار تصاوير مورد نظر و ... را انجام
داده  و ماحصل عمليات فوق ايجاد برداری حاوی نقاط
متفاوت است . چاپگر بمنظور چاپ يک صفحه به اطلاعات فوق نياز خواهد داشت .

در اکثر چاپگرهای ليزری ، کنترل کننده قادر به
ذخيره  درخواست های مربوط به چاپ در حافظه اختصاصی
خود است . با استفاده از ويژگی فوق ، کنترل کننده قادر به استقرار چندين کار در
حافظه می باشد ( ايجاد يک صف از کارها ) . پس از استقرار هر درخواست چاپ در حافظه
اختصاصی ، امکان چاپ آنها در زمان مربوطه فراهم خواهد شد. در موارديکه از يک سند
می بايست چندين نسخه چاپ گردد ، داده های مربوطه صرفا" يک بار برای چاپگر
ارسال و بدين طريق در زمان صرفه جوئی خواهد شد.

ليزر

نقش سيتم ليزر چاپگر در ايجاد خروجی مورد نظر بسيار
حائز اهميت است . در چاپگرهای ليزری قديمی ، سيستم فوق از عناصر زير تشکيل شده بود
:

  • يک ليزر
  • يک آيينه قابل حرکت
  • يک لنز
ليزر داده های مربوط به صفحه را دريافت ( نقاط ) و
بر اساس اطلاعات فوق متن و تصوير مورد نطر را ايجاد می کرد. در هر زمان(لحظه) يک
خط افقی چاپ می گرديد. همزمان با حرکت پرتو های نور بر روی استوانه ، ليزر يک پالس
نوری برای هر يک از نقاط مورد نظر جهت چاپ را منعکس می نمود. برای فضا های خالی
پالسی توليد نمی گرديد. ليزر نقشی در حرکت پرتو های نور نداشته و باعث تابش نور از
طريق يک آيينه قابل حرکت است. همزمان با حرکت آيينه ، توسط مجموعه ای از لتزها نور
تابانده می گرديد.با نتظيم فاصله بين آيينه و نقاط در زمان تابش نور ، از بهمم
ريختگی تصوير پيشگيری بعمل می آمد.

دستگاه ليزری صرفا" در جهت افقی حرکت می
کرد.پس از پيمايش افقی  ، چاپگر استوانه مربوطه را حرکت داده تا زمينه
ايجاد خط بعدی توسط دستگاه ليزر فراهم گردد.

برخی از چاپگرهای ليزری از مجموعه ای  ديود نوری (LED)
برای نوشتن محتويات صفحه استفاده می نمايند. هر يک از نقاط دارای نور اختصاصی خود
خواهد بود. چاپگرهای با تکنولوژی فوق نسبت به چاپگرهائی که از دستگاه ليزری
استفاده می نمايند ، دارای قيمت ارزان تری می باشند.

تونر

يکی از مهمترين شاخص های يک چاپگر ليزری ، تونر است
. تونز يک نوع پودر الکتريکی شارژ شده بوده که  دارای دو عنصر اصلی : رنگ دانه و پلاستيک
است . رنگ دانه ها تامين کننده رنگ مورد نياز می باشند ( در چاپگرهای تک رنگ ، رنگ
فوق مشکی است )  .رنگ دانه ها با پلاستيک آميخته شده اند.
بدين ترتيب زمانيکه تونر از بين غلتک های داغ عبور می نمايد ، گداخته خواهند گرديد.

پودر در  يک toner hopper ( يک محفظه کوچک در داخل يک
روکش قابل حرکت ) ذخيره می گردد. چاپگر تونر مورد نياز خود را از طريق devloper unit
( تامين کننده دانه ) از محفظه دريافت می دارد. developer
، يک مجموعه از دانه های مغناطيسی با شارژ منفی است . دانه های فوق به يک پاک کن
فلزی قابل چرخش ، متصل خواهند شد.  با حرکت ميله فوق دانه هایمغناطيسی در محفظه گفته
شده قرار خواهند گرفت . با توجه به اينکه دانه های مغناطيسی دارای شارژ منفی می
باسند ، تامين کننده دانه ها ، دانه های مثبت تونر را جمع آوری خواهد کرد.درادامه  پاک کن، ذرات را تميز و آنها را برای
استوانه ارسال می دارد. تصاوير الکترواستاتيک دارای شارژ منفی قويتر نسبت به تامين
کننده دانه ها بوده و  استوانه شامل ذرات چسبانده شده را از خود دور می نمايد. در ادامه استوانه
در طول کاغذ حرکت و بموازات آن کاغذ تحت  تاثير يک ميدان قرار گرفته( يک سيم  detac
corona )  و تخليه الکتريکی می گردد.در وضعيت فوق
تنها عاملی که باعث نگهداری تونر بر سطح کاغذ می گردد ، نيروی جاذبه است .بمنظور
چسباندن تونر بر روی سطح کاغذ  ، می بايست کاغذ از طريق غلتک های داغ بحرکت
درآيد. در اغلب چاپگرها  ، Toner hopper ، developer,drum assembly  در يک کارتريج قابل تعويض ( مشابه شکل زير ) قرار
می گيرند.

مزايای يک چاپگر ليزری

مهمترين مزايای چاپگرهای  ليزری :  سرعت ، دقت و مقرون بصرفه بودن  است . يک ليزر فادر به حرکت بسيار سريع بوده و طبيعی است سرعت نوشتن آن بمراتب بيشتر از چاپگرهای جوهر افشان باشد. چاپگرهای ليزری بمراتب گرانتر نسبت به چاپگرهای جوهرافشان می باشند. در مقابل پودر مصرفی آنها زياد گران نبوده و هزينه نگهداری  آنان بالا نخواهد بود.

چاپگرهای رنگی

در ابتدا اغلب چاپگرهای ليزری بصورت تک رنگ ( سياه  رنگ نوشته و سفيد رنگ کاغذ )   بودند. امروزه چاپگرهای ليزری رنگی نيز متداول و توسط توليدکنندگان متفاوت عرضه شده اند. عملکرد چاپگرهای رنگی در اکثر موارد مشابه چاپگرهای سياه و سفيد است . يکی از تفاوت های عمده چاپگرهای رنگی با سيا و سفيد نحوه انجام فرآيند چاپ با توجه به ماهيت رنگی بودن آنان است . چاپگرهای رنگی برای انجام فرآيند مربوطه از چهار فاز متفاوت استفاده می نمايند. در هر فاز يکی از رنگ های  فيروزه ای ( آبی ) ، سرخابی ( قرمز ) ، زرد وسياه استفاده می گردد. با ترکيب چهار رنگ فوق مجموعه ای گسترده از رنگ ها بوجود می آيد. برخی از چاپگرها دارای چهار تونر و developer unit مجزا بر روی يک چرخ دوار می باشند. برخی ديگر از چاپگرها  برای هر يک از رنگ ها، از دستگاه های ليزر ، استوانه و تونر  مجزا استفاده می نمايند. شکل زير يک نمونه چاپگر ليزر رنگی را نشان می دهد. [4]

چاپگرهاي جوهر افشانيك چاپگر جوهر افشان
از بخش هاي زير تشكيل شده است :- هد چاپگر ، مهمترين
المان در يك چاپگر جوهر افشان است . هد چاپگر داراي مجموعه
اي از " افشانك ها " بوده كه قطرات بسيار ريز جوهر را بر روي كاعذ پخش
خواهد كرد.- كارتريج . با توجه به
نوع و شركت سازنده چاپگر، كارتريج هاي متفاوتي وجود
دارد. مثلا" ممكن است براي رنگ مشكي از يك كارتريج و يا رنگ مشكي با ساير رنگ ها در يك كارتريج واحد قرار گرفته شود.- موتور Stepper . يك موتور
stepper باعث حركت سيستم هد (
هد چاپ و كارتريج هاي مربوطه ) در طول كاغذ مي گردد. برخي از چاپگرها
داراي يك نوع خاص موتور براي "پارك نمودن " سيستم هد در زمان عدم
استفاده از چاپگر، مي باشند. بديت ترتيب سيستم هد
چاپگر، پس از پارك شدن ، بصورت تصادفي حركت نخواهند كرد .- تسمه . دستگاه هد ،
از طريق يك تسمه به موتور Stepper متصل مي گردد . ميله "تثبيت كننده
" . سيستم هد، از يك ميله تثبيت كننده بمنظور اطمينان
از ثبات و استحكام هد در زمان حركت ، استفاده مي نمايد.دستگاه تغذيه كاغذ . اين دستگاه از سه بخش مجزاي زير تشكيل شده است :* سيني / تامين كننده كاغذ . اغلب چاپگرهاي جوهر افشان داراي
يك سيني بمنظور قرار دادن كاغذ مي باشند. برخي ديگر از چاپگرها از يك Feeder استفاده مي نمايند.* غلتك ها . با استفاده از مجموعه اي غلتك ، كاغذ هاي موجود در
سيني و يا Feeder به داخل چاپگر
كشانده خواهند شد.* موتور Stepper تغذيه كاغذ . موتور فوق غلتك ها را بمنظور حركت كاغذ به ميزان موردنياز ، به حركت در مي آورد.

- منبع
تغذيه . اكثر چاپگرها داراي يك منبع تغذيه برق اختصاصي
براي خود مي باشند.- مدار كنترلي . يك برد
مدار چاپي بوده كه باعث كنترل تمام عناصر مكانيكي موجود در چاپگر مي
گردد.- پورت هاي اينترفيس . پورت موازي همچنان از متداولترين روش هاي ارتباط يك
چاپگر به كامپيوتر است . چاپگرهاي جديد ، از پورت هاي USB نيز استفاده مي نمايند. برخي از چاپگرها نيز ممكن است از طريق پورت سريال و يا پورت
SCSI به كامپيوتر متصل
گردند.

حرارت در مقابل لرزش

چاپگرهاي جوهر افشان
از تكنولوژي هاي متفاوتي براي ايجاد قطرات ( ذرات ) جوهر
استفاده مي نمايند. دو تكنولوژي رايج عبارتند از :- حباب حرارتي .
تكنولوژي فوق توسط شركت هاي " كانن" و
" هيولت پاكارد"
ارائه شده است . در يك چاپگر حرارتي جوهرافشان ، ترانزيستورهاي خاصي باعث ايجاد حرارت مي گردند، در ادامه حرارت فوق باعث تبخير جوهر شده تا
حباب مورد نظر ايجاد گردد. همزمان با گسترش حباب ،
مقداري از جوهر از افشانك ها خارج و بر روي كاغذ مي
ريزد. زمانيكه حباب پخش گرديد ، يك خلا ايجاد تا باعث ممانعت از نشت بيشتر جوهر مي گردد. چاپگرهائي از اين نوع داراي 300 تا 600 افشانك ريز بوده و
تمام آنها بصورت همزمان قطراتي را بر روي سطح كاغذ
قرار خواهند داد. شكل زير افشانك هاي يك چاپگر با
تكنولوژي حباب حرارتي را نشان مي دهد.- جريان الكتريسته در
اثر فشار . تكنولوژي فوق توسط شركت " اپسون
" ارائه شده است . در اين تكنولوژي از كريستال
هاي فشاري استفاده مي گردد. براي هر افشانك از يك كريستال استفاده مي گردد.( در پشت مخزن جوهر ) . كريستال همزمان با دريافت يك شارژ الكتريكي
ضعيف ، باعث ايجاد ارتعاش در مخزن جوهر شده و همين
امر باعث مي گردد مقدار اندكي جوهر از افشانك خارج گردد. زمانيكه ارتعاش خاتمه
يافت ، ارسال جوهر از طريق افشانك ها متوقف خواهد شد.

عمليات چاپ

پس از فعال نمودن گزينه " چاپ" در نرم افزارهاي مربوطه ، عمليات متفاوتي
بشرح ذيل انجام خواهد شد:- اطلاعات مورد نظر از
طريق نرم افزار مربوطه براي درايور چاپگر ارسال مي
گردد.

- درايور ، اطلاعات دريافتي را بگونه اي ترجمه
خواهد كرد كه براي چاپگر قابل فهم باشند. در اين
مرحله درايور بررسي خواهد كرد كه آيا چاپگر براي عمليات چاپ آماده است ؟- اطلاعات مورد نظر
توسط درايور از طريق پورت مربوطه در اختيار چاپگر قرار داده مي
شوند.

- چاپگر اطلاعات ارسال
شده توسط كامپيوتر را دريافت و بخشي از آنها را
در يك بافر ذخيره مي نمايد. اندازه حافظه فوق مي تواند محدوده اي از 512
كيلوبايت تا 16 مگابايت را شامل گردد. محدوده فوق
بستگي به نوع چاپگر دارد.بديهي است هر اندازه كه ميزان بافر فوق زياد باشد ، امكان استقرار چندين سند براي چاپ فراهم خواهد شد.- در صورتيكه چاپگر
براي مدت زماني بيكار باشد ، بصورت خودكار عمليات
پاكسازي هد انجام خواهد شد. پس از اتمام عمليات فوق كه
Clean Cycle نيز ناميده مي شود ،
چاپگر آماده چاپ درخواست هاي جديد خواهد شد.

مدار كنترل كننده باعث فعال شدن موتور stepper بمنظور تغذيه كاغذ مي شود. غلتك ها بحركت در آمده و
يك كاغذ از مخزن مربوطه ( سيني و يا Feeder) درون چاپگر كشانده مي شود.- پس از تغذيه كاغذ و
استقرار آن در محل مربوطه ، موتور
stepper با استفاده از تسمه
مربوطه باعث حركت دستگاه هد در طول صفحه مي شود. حركت گام به گام موتور stepper باعث تزريق جوهر از طريق افشانك هاي مربوطه در طول كاغذ مي گردد.

- در هر ايستگاه تزريق
، قطرات متعددي بر روي كاغذ قرار مي گيرد.

- در انتهاي هرفاز ،
كاغذ به ميزان بسيار اندكي ( كسري از يك اينچ )
بسمت جلو كشانده مي شود.

- فرآيند
فوق تا تكميل چاپ تمام صفحه تكرار خواهد شد. مدت زمان تكميل چاپ يك صفحه، در چاپگرها
متفاوت است . از واحدي با نام PPM ( تعداد صفحه در
دقيقه ) براي مشخص نمودن تعداد صفحات قابل چاپ در چاپگرها استفاده مي گردد. مقدار فوق كاملا" متغير بوده و به عوامل متفاوتي از جمله نوع چاپگر ،
سپاه سفيد ، رنگي و ... بستگي خواهد داشت. - پس از اتمام عمليات چاپ ، هد چاپگر بمنظور ممانعت در مقابل حركات تصادفي وآسيب هاي احتمالي " پارك " مي
گردد.

كاغذ و جوهر

چاپگرهاي جوهر افشان
بسيار ارزان قيمت مي باشند. قيمت اين نوع چاپگرها از يك چاپگر
ليزري سياه و سفيد نيز پايين تر است . اكثر توليد كنندگان، سعي در توليد و عرضه
اين نوع چاپگرها با قيمت مناسب دارند. قيمت كارتريج اين نوع از چاپگرها نسبت به
خود چاپگر گرانتر است .زمانيكه سخت افزاري بفروش مي
رسد ، در ادامه مي بايست ساير سخت افزارها و عناصر مرتبط با آن را نيز تهيه كرد. زمانيكه چاپگر با قيمت ارزان تهيه گردد ، مي بايست در ادامه
كارتريج هاي آن را بمنظور استفاده ، تامين كرد. شايد
سياست توليدكنندگان، عرضه چاپگر با قيمت ارزان و
ارائه كارتريج با قيمت مناسب تر ( خيلي ارزان خير ! ) باشد. نمي توان چاپگري را از يك توليدكننده تهيه و كارتريج آن را از توليد كننده ديگر
تامين نمود!

كاغذ استفاده شده در چاپگرهاي جوهر افشان تاثير مستقيمي بر كيفيت تصوير چاپ شده خواهد داشت .كاعذهاي استفاده شده ، مي بايست شفاف و عاري از هر گونه موج و خش بر روي سطح كاغذ باشند.[5]

مزایا چاپگرهای جوهر افشان

1- کیفیت چاپ عکس عالی است

2- چاپگر های جوهر افشان برای
مصارف خانگی آن قدر سریع هستند. گرچه اکثر آنها از کندترین چاپگر لیزری کندتر اند
ولی بیشتر نیازهای مردم را برآورده می کنند

3- چاپگر های جوهر افشان
نوعاً از چاپگر های لیزری ارزان تر اند

معایب چاپگرهای جوهر افشان

1- سینی ای که در آن کاغذ
ورودی به چاپگر قرار می گیرد کم ظرفیت است یعنی تعداد کمی کاغذ جا می گیرد که این
یکی از معایب این دسته از چاپگر هاست

2- هزینه چاپ هر صفحه به طور
متعارف از هزینه چاپ یک صفحه که با چاپگر لیزری چاپ شده است گران تر است.

3- کیفیت این نوع چاپگر ها تا
حد زیادی بسته به کیفیت کاغذ ورودی هم دارند یعنی این چاپگر ها برای چاپ روی نامه
و پاکت و از این نوع بسیار مناسب نیست.

4- اگر به جوهر روی کاغذ
رطوبت برسد، تصویر خراب می شود

شایعات و واقعیت هایی درباره چاپگر ها[6]


چاپگری که عکس را خوب چاپ کی می کند هر چیزی را خوب چاپ
می کند

چاپگر ها ویژگی های مخصوص به خود را دارند، بنابراین هر
چاپگر برای ویژگی خاصی طراحی و ساخته شده است

یک چاپگر وهر افشان که کیفیت عددی ای بر حسب dpi دارد و مساوی با کیفیت عددی بر حسب dpi یک چاپگر لیزری
است، قابل مقایسه است

این دو قابل مقایسه نیستند، امروزه دقت 600 Dpi برای چاپگر های لیزری استاندار
است.دقت معادل در چاپگرهای جوهر افشان 600 تا 720 است. در هر صورت وقتی روی یک
کاغد معمولی و استاندارد چاپ کی کنید جوهر چاپگر تمایل به بخش شدن را دارد و
کیفیت عکس کاهش می یابد

یک چاپگر با دقت بالا خروجی بهتری نسبت به چاپگرهایی با دقت پایین تر
دارد

همیشه هم اینگونه نیست، در مورد تصاویر گرافیکی و عسک ها یک چاپگر جوهر
افشان با دقت 300 dpi
کیفیتی معادل یا بالاتر از خروجی یک چاپگر لیزری با کیفیت 600 dpi را دارد.

اگر چاپگر ارزان تر بخرید در پولتان صرفه جویی کرده اید

شاید تعجب کنید اگر بدانید همیشه این گفته صحت ندارد.
تفاوت هایی که در هزینه های چاپگر وجود دارد از قبیل : خریدن کارتریج جوهر، کاغذ
و تونر می باشد می تواند در دراز مدت هزینه ی شما را بالا ببرد
آشنایی با چاپگر ها و ویژگیهای آنها
نمونه‌هایی از تحولاتی در
دنیای چاپگر ها

پرينتري كه با اتصال به خط تلفن و بدون نياز به
رايانه تصوير چاپ مي‌كند ساخته شد

يك شركت آمريكايي در حال آماده‌سازي خدمات جديدي است كه در آن كاربر مي تواند از طريق رايانه خود تصاوير را براي پرينتري كه در مكاني ديگر بدون اتصال به رايانه تنها به خط تلفن و برق متصل شده، ارسال كرده و چاپ كند.
به گزارش بخش خبر شبكه فن آوري اطلاعات ايران، از ایرنا، به طور مثال تصوير كنيد فردي كه دور از خانواده خود زندگي مي‌كند بخواهد تصاوير جديد خود را براي خانواده كه با رايانه آشنايي نداشته و يا اصلا رايانه ندارند، ارسال كند. چنين فردي تنها كافي است اين تصاوير را به يك پرينتر ويژه كه در مقصد قرار داشته ايميل كرده وآن پرينتر نيز درست همانند دستگاه فكس و بدون نياز به اتصال به رايانه، تنها از طريق خط تلفن تصاوير را دريافت كرده و چاپ مي‌كند.
خدمات جديد توسط شركت "پريستو سرويسز" ابداع شده و پرينتر از نوع جوهرافشان و رنگي مورد نياز در اين خدمات نيز توسط شركت "هيولت پكارد" طراحي و ساخته شده است.
شركت "پريستو" خدمات جديد را از پاييز سال جاري ارائه خواهد داد و دستگاه پرينتر جديد شركت "هيولت پكارد" نيز در همان زمان وارد بازار خواهد شد.
شركت "پريستو" اعلام كرده است كه پرينتر مقصد تنها بايد به خط تلفن و برق متصل شود. فرد ارسال‌كننده تصاوير كه مشترك خدمات "پريستو” شده، تصاوير خود را از طريق اينترنت به اين خدمات ارسال مي‌كند و هر زماني كه دستگاه پرينتر موجود در مقصد روشن شود، تصاوير ارسالي او به صورت خودكار چاپ خواهند شد.
فرد ارسال‌كننده تصاوير حتي مي‌تواند از طريق همين خدمات وضعيت پرينتر موجود در مقصد را از لحاظ ميزان جوهر و يا كاغذ بررسي كرده و به طور مثال به والدين پير خود كه دريافت‌كننده تصاوير هستند در مورد برطرف كردن مشكل پرينتر، آموزش بدهد.
شركت "پريستو" به مدت دو سال براي ابداع اين فن آوري تلاش كرده است.
اين شركت هنوز قيمت اشتراك خدمات پرينت از راه دور خود را اعلام نكرده و شركت "هيولت پكارد" نيز قيمت پرينتر ويژه استفاده در اين خدمات را منتشر نكرده است.[7]

توشيبا كاغذهاي پرينتر چند بار مصرف توليد مي كند

توشيبا
از توليد جديدترين نوع كاغذهاي پرينتر چند بار مصرف خبرداد.

به گزارش بخش خبر شبكه فن آوري اطلاعات ايران، از ايلنا ، اين كاغذها كه طبق
گفته متخصصان شركت توشيبا تا بيش از 500 بار
داراي قابليت پاك شدن و دوباره پرينت شدن را دارند در
هزينه‌‏ها بسيار صرفه جويي خواهند كرد.

اين كاغذهاي پلاستيكي
كه داراي حساسيت بالا به حرارت هستند به پرينترهاي
خاصي از نوع B-SX8R نيازمندند.

در اين پرينترها با دادن حرارت مابين 130 تا 170 سانتي گراد كاغذ مجددا سفيد مي‌‏شود.

بنابر گفته مقامات
شركت توشيبا، كاغذهاي چند بار مصرف فناوري نويني به شمار نمي روند ،
اما تاكنون از اين فناوري در پرينترها استفاده نشده است.[8][8]

سامسونگ كوچك ترين پرينتر ليزي جهان را ساخت

مقامات
شركت سامسونگ دومين شركت فني مهندسي توليدكننده پرينتر در جهان از ساخت كوچك ترين پرينتر ليزري FLAT BED چند منظوره خبردارند.

به گزارش بخش خبر
شبكه فن آوري اطلاعات ايران، از ايلنا، اين پرينتر
ليزري سياه و سفيد مدل SCX-4200 كوچك‌‏ترين پرينتر ليزري FLAT BED MFP  جهان است
كه با هزينه بسيار كم هم مصرف خانگي و هم
مصرف اداره‌‏اي دارد.

بنابر گرفته مقامات
شركت سامسونگ ، اين پرينتر ليزري جديد چند كاره از اوائل ماه دسامبر سال جاري
وارد بازار جهاني فروش پرينتر خواهد شد.

كوچكترين پرينتر چند منظوره دنيا به بازار عرضه شد

شركت كره‌اي
سامسونگ كوچكترين پرينتر چند منظوره جهان را با نام “‪ ، “SCX-4200كه در سري
پرينترهاي چندكاره ليزري ‪ LMFPقرار
دارد، به بازار عرضه كرد.

به گزارش بخش خبر شبكه فن آوري اطلاعات ايران، از ایرنا، ‪
SCX- 4200قابليت كپي با سرعت در حالتهاي مختلفي از جمله ‪ N-upو ‪fit ‪ Autoو همچنين عملكرد ‪ ID card copyرا داراست. همچنين حجم بالاي چاپ با كيفيت بسيار
عالي ، اسكن در حالت ‪ OCRرا مي‌توان از خصوصيات اين مدل از پرينتر برشمرد.

اين مدل از پرينتر كه
براي نخستين بار در نمايشگاه لوازم الكترونيكي
آمريكا در سال ‪ ۲۰۰۶ارائه شد ، تحت عنوان پرفروش‌ترين ومقرون به صرفه ترين ‪ LMFPشخصي در
دنيا معرفي گرديد.

اين دستگاه بر اساس
ديدگاه‌هاي كاربران خانگي در ارتباط با آنچه از يك پرينتر
مي‌خواهند طراحي و ساخته شده است كه از جمله آنها كيفيت چاپ بالا و هزينه نگهداري پائين، عمر بالاي تونر دستگاه و بهاي كم است

چقدر بودجه جهت خرید چاپگر
اختصاص می دهید؟

طیف قیمت هایی که در اینجا
آمده است تنها شامل بهای اولیه خود دستگاه چاپگر است و هزینه های مربوط به مصرف
جوهر، کاغذ و استهلاک قطعات داخلی چاپگر را شامل نمی شود.

هنگامی که می خواهید برای
خریدن چاپگر بودجه اختصاص دهید باید به فکر هزینه چاپ هر صفحه هم باشید. به عنوان
یک قاعده کلی به خاطر داشته باشید که هزینه چاپ یک صفحه توسط چاپگر لیزری به مراتب
کمتر از چاپ همان صفحه توسط یک چاپگر جوهر افشان است.

در مورد چاپگر های جوهر افشان باید به دفعات بیشتری کارتریج را عوض کنید و در دراز مدت ممکن است هزینه این کار از هزینه اولیه خود چاپگر بیشتر شود.[9]


تگ های مطلب

#چاپگر ها , #چاپگر ,
تبلیغات